Kubota Z242KW-48 Zero Turn
Price
New_KB_Z242KW-48
Stock #
Make:
Kubota
Model:
Z242KW-48
Horsepower:
21.5
Category:
Zero-Turn Mowers
NEW 2025 KUBOTA Z242KW-48 – GAS ZERO TURN
Mower Details
  • 21.5HP Kawasaki Gas Engine
  • Twin Control Levers – Hydraulic Damped
  • K-Ride Comfort System
  • Adjustable Suspension Seat with Armrests
  • Vibration Dampened Foot Pan – 6 Isolators
  • Keyless Starting Switch with FOB
  • Commercial ZT3100 Series Integrated Transaxles
  • 8 MPH Forward / 4 MPH Reverse Travel Speed
  • 5” Deep Welded and Reinforced Mower Deck
  • 48” Heavy Duty Fabricated Deck
  • Foldable ROPS
  • Cup Holders and Covered Storage Compartment
  • K-Lift Foot Assisted Deck Lift with Lock
  • Dial Height Adjustment Knob – 1/4” Increment
  • Fixed Front Axle
  • Easy Service Design
  • Front 13” x 6.5” x 6” and Rear 22” x 10”-14” Turf Tires
Warranty
  • Residential: 4-Year or 300-Hour Overall Warranty
  • Professional: 2-Year Overall Warranty
Similar Products
EXMARK RADIUS E-SERIES 48″
EXMARK RADIUS E-SERIES 48″
EXMARK RADIUS E-SERIES 48” 23 HP Kawasaki Engine Dual Hydro-Gear ZT280...
GRAVELY PRO-TURN 160
GRAVELY PRO-TURN 160
Call for Pricing
GRAVELY PRO-TURN 160 – #991130 (60” Fabricated Deck) Engine & Performa...
GRAVELY PRO-TURN 360
GRAVELY PRO-TURN 360
Call for Pricing
COMFORT AND DURABILITY, YARD AFTER YARD AFTER YARD AFTER YARD… P...
GRAVELY ZT 34
GRAVELY ZT 34
The Gravely ZT brings commercial features and construction to a reside...
GRAVELY ZT HD 48
GRAVELY ZT HD 48
GRAVELY HD 48 #991269 ZERO TURN – 48” FABRICATED DECK Engine & Perform...
Gravely ZT HD 52
GRAVELY ZT HD 52
Gravely HD 52 #991277 Zero Turn Mower 52” Fabricated Deck | 23 HP Kawa...